Jaki edytor IDE wybrać do projektów w PHP7

Jak wskazuje obrazek w nagłówku tego postu, jednym z wyborów w trakcie wyboru IDE do projektów dla programisty PHP jest PHP Storm. I w tym miejscu można by zamknąć listę… ale byłaby ona nic nie warta, gdyby zabrakło w niej chociaż jednej dodatkowej opcji oraz uzasadnienia dlaczego PHP Storm a nie np. NetBeans.

Do rzeczy. Jeśli jesteś średniozaawansowanym programistą PHP lub Seniorem, to nie czytaj dalej 😉 Jeśli dopiero zaczynasz lub jesteś Juniorem i jeszcze nie miałeś okazji używać tego IDE, to poniżej dowiesz się dlaczego jest to najlepszy wybór do pracy przy różnej wielkości projektach.

Co wyróżnia PHP Storm od konkurencji

Po pierwsze to czego nie znajdziesz w prostszych edytorach, to integracja wielu narzędzi w jednym miejscu, a w szczególności taka integracja, która ułatwia pracę (a nie utrudnia) i powoduje, że praca staje się szybsza i bardziej przyjemna.

Dobrą i darmową alternatywą dla PHP Storm jet wspomniany wcześniej NetBeans IDE. Dobrze radzi sobie z projektami w PHP, umożliwia łatwe wyszukiwanie w plikach projektu, ale to wyszukiwanie nie jest tak dobre jak w Stormie. Umożliwia też wywoływanie deklaracji klasy, czy funkcji po kliknięciu na jej wywołanie w kodzie podobnie jak PHP Storm. Jednak nie radzi sobie z tym tak dobrze.

Przewagą PHP Storm jest bogactwo wtyczek do najbardziej popularnych narzędzi i frameworków takich jak Symfony, Laravel oraz sklepów, w moim przypadku jest to Shopware. Wtyczki te znacznie przyspieszają i ułatwiają tworzenie fragmentów kodu, czy też generowanie gotowych szablonów klas, serwisów, czy wtyczek.

Zalety

Zaletami PHP Storm w porównaniu do innych IDE czy edytorów jest wygoda i szybkość. Niektóre z głównych jego cech to:

  • integracja z Git (dostęp do kosoli jak i GUI do commitów, merge conflict’ów i porównywania branchy)
  • wbudowany automatyczny deployment plików na zdalny serwer (z tunelem po SSH włącznie)
  • generatory kodu, getterów i setterów klas, serwisów
  • parser do wykrywania błędów składni dla dowolnej wersji PHP
  • wspaniała funkcja wyszukiwania w plikach, która działa bardzo szybko
  • przycisk celownika, po którego kliknięciu wskazywana jest lokalizacja edytowanego pliku
  • i wiele wiele innych

Wady

W zasadzie można powiedzieć, że PHP Storm nie ma wad, ale zawsze coś się znajdzie, więc żeby upchać coś na siłę, do wad można dodać, że jest to narzędzie płatne. Jednak, mamy możliwość wypróbowania wersji trial trwającej 30 dni. Po upływie tego czasu, aplikacja zamienia się w wersję demo, jednakże nadal możliwe jest jej pełne wykorzystywanie z takim tylko ograniczeniem, że aplikacja wyłącza się po upływie 30 minut.

Tak więc możemy z niej nadal korzystać lub poczekać na jakąś promocję i wtedy kupić subskrypcję po obniżonej cenie.

Alternatywa

Co zrobić jeśli nie chcemy, nie możemy, nie stać nas albo jeszcze nie potrzebujemy używać tak rozbudowanego narzędzia jakim jest PHP Storm?

Osobiście upodobałem sobie aplikację Notepad++, która zapewnia podstawowe funkcjonalności, zawiera definicje funkcji PHPowych, kolorwanie składni i inne funkcjonalności, które sprawdzają się w edycji mniejszych projektów lub pojedynczych plików PHP, JS, LESS lub plików szablonów widoku strony (Smarty lub Twig / Blade).

Podsumowanie

Jeśli jeszcze zastanawiasz się, jakiego IDE użyć albo czy zacząć używać Storma, to przestań to robić! Po prostu zainstaluj go i zacznij go używać.

Jeśli ten tekst Ci się spodobał albo nie spodobał, był pomocny albo w ogóle Ci nie pomógł lub masz jakieś pytania z tym związane, zostaw info w komentarzu lub napisz na maila, a będzie okazja wymienić się spostrzeżeniami na ten temat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *